Ozan Şelte
Mühendis Adayı


Bilgisayar Programcılığı
4 Ağustos 2015 - ProgramlamaGenel

Bilgisayar Programcılığı Nedir?

Bilgisayar bilimini ve bu bilim çerçevesinde oluşturulan araçları kullanan, bilgisayarın istenilen işi yapması için problem yaratmayı ve çözmeyi hedefleyen, çok zevkli ve çok tatmin edici, öğretmesi ve öğrenmesi zor bir iştir.
magic

Öğretmek ve Öğrenmek Neden Zordur?

Programcılık 1950’lerden beri gelişmekte fakat daha doğru düzgün öğretim şekli bulunamamış bir uğraştır. İnsanların çoğu bilgisayar programcılığına yatkın değillerdir. Yatkın olanlar ise anlamadıkları bir durumla karşılaştıklarında kendi kafalarında doğru ya da yanlış bir çözüm üretebilenlerdir. Şimdi kısaca tarihsel öğretim sürecine bakalım:

 • Programlama 1950’lerde başladı.
 • 1960’lardan sonra programlamanın nasıl öğretilmesi gerektiği sorgulandı.
 • İngiltere’de %30-%60 üniversite birinci sınıf öğrencisi ilk programlama dersinden kaldı.
 • Altı ülkedeki birinci sınıf bilgisayar bölümü öğrencilerinin sene sonunda programlayamadıkları görüldü.
 • Başka bir araştırma 7 diğer ülkede de aynı sonucu buldu.

Sorun öğrencilerin ya da öğretmenlerin motivasyonu değildi. Öğrenciler bu işe yatkın olmayanlardı. Olsalar zaten derslerin işleyişinden ve yavaşlığından şikayet ederlerdi. Bilgisayar camiası her yolu denedi. Hiçbir yöntem işe yaramadı.

Bir Deney:

Üç grup öğrenci gerçek programlama sınavlarının sonuçlarını, baştan hiçbir şey bilmeden verdikleri tahmini yanıtlarıyla karşılaştırmışlar:

 1. %44 hemen hemen bütün sorulara kafalarında aynı modeli canlandırarak yanıt vermişler: tutarlı grup
 2. %39 sorulara değişik modeller kurarak yanıtlar vermişler: tutarsız grup
 3. %8 çoğu soruyu yanıtlamayı reddetmişler: yanıtsız grup

Konu burada ilginçleşiyor. Bu sonuçları konuyla ilgisi olmayan bazı insanlara gösterdiklerinde(ama hangi grubun programcılıkta başarılı olan grup olduğunu söylememişler), o insanların bazı varsayımlarda bulunduklarını görmüşler:

 • Sonuçlara bakan kişi bilgisayar bilimci veya programcıysa: en başarılı grubun yanıtsız grup olduğunu düşündüklerini söylemişler; onlara göre, anlamadıkları soruyu yanıtlamayarak erdemli olduklarını göstermişler.
 • Sonuçlara bakan kişi programcı olmayan sosyal bilimlerle ilgili biriyse: en başarılı grubun tutarsız grup olacağını düşünmüşler; onlara göre, her probleme uyan ayrı yöntem bularak akıllı oldukları göstermişler.
 • Çok az kişi tutarlı grubun programcılıkta en başarılı grup olduğunu tahmin etmiş.

Doğru sonuç: O kişilerin tahminlerinin tersine, tutarlı grup, programcılıkta en başarılı olan grup çıkmış.